З КИМ БУДУТЬ ЖИТИ ДІТИ ПІСЛЯ РОЗЛУЧЕННЯ БАТЬКІВ
Рішення розірвати сімейні стосунки приймають багато пар, які зареєстрували шлюб в Україні, включно з тими, у кого є діти. Якщо дитина не досягла повноліття, то батькам доведеться визначитися, з ким із них вона буде жити. В цьому питанні важливо дотримуватися, перш за все, інтересів сина або дочки, причому з 14 років діти відповідно до Сімейного Кодексу України мають право самі обирати, з ким залишитися.
Читайте далі, щоб дізнатися про нюанси стягнення аліментів
Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів
Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години
Є два шляхи визначення місця проживання:
- мирний, коли мати й батько домовляються між собою;
- судовий - в такому випадку одна зі сторін подає позов до суду з вимогою встановити, де буде жити дитина.
Від визначення місця проживання безпосередньо залежить, скільки один з батьків може стягнути з іншого аліментів, чи потрібний буде дозвіл на виїзд за кордон і т.д.
Мирне врегулювання питання, де буде жити дитина
С точки зору психологічного комфорту дітей бажано не доводити справу до суду. Крім того, якщо батьки домовляться між собою, то не доведеться мати справу з додатковими витратами і довго чекати, доки оформлять всі папери. Якщо відносини між колишнім подружжям нормальні, і вони знайшли компроміс, є сенс закріпити всі умови юридично, а саме - підписати відповідний договір. Документ повинен бути нотаріально завірений та містити наступну інформацію:
- місце проживання дитини;
- розмір і періодичність виплат аліментів;
- графік зустрічей з тим з батьків, з яким він не проживає;
- ступінь участі кожного у вихованні та утриманні.
Адвокат по дітях
Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання
чи запишіться на консультацію
Коли дітей декілька, можна закріпити в угоді роздільне проживання. Як правило, малолітні діти залишаються з матір'ю, а більш дорослі - з батьком, але бувають винятки. При складанні договору сторонам потрібно надати документи, що підтверджують особу, свідоцтво про народження дитини. Його укладають в письмовій формі з можливістю розірвання. Тому якщо в якийсь момент мати або батько вирішать, що необхідно змінити минулі домовленості, то можна укласти нову угоду або звернутися в судові органи.
Звернення до суду для визначення місця проживання дітей
Далеко не всі подружжя розлучаються «по-доброму», через що виникає необхідність судового поділу майна і вибору, де будуть проживати діти. У розгляді беруть участь не тільки самі батьки, один з яких є позивачем, а інший відповідачем, але й органи опіки та піклування, чиє завдання - дати об'єктивний висновок про те, з ким дитині буде краще жити за сукупністю критеріїв. Справи даної категорії розглядають в порядку загальної підсудності, причому це може бути суд за місцем реєстрації або фактичного проживання відповідача.
Важливі моменти, які потрібно враховувати:
- визначення місця проживання у матері або батька не позбавляє іншого права виховання та спілкування з дитиною;
- є можливість об'єднати даний позов і заяву з вимогою стягнути аліментні виплати, причому в такій ситуації позивач вирішує самостійно, до якого суду звернутися;
- середня тривалість вирішення подібних суперечок становить від 30 днів до 6 місяців;
- висновок, наданий органами опіки та піклування, долучається до матеріалів справи, однак суд може його проігнорувати;
- у дітей від 10 років судді цікавляться їхніми побажаннями щодо місця проживання, але прислухаються до них не завжди;
- при подачі позовної заяви необхідно заплатити судовий збір, який становить 0,4 частину прожиткового мінімуму.
Фактори, що впливають на рішення, кому віддати дитину
Приймаючи рішення на користь того чи іншого з батьків, суд приймає до уваги:
- Стан здоров'я матері та батька.
- Наявність постійного працевлаштування, розмір заробітної плати, графік і характеристики з місця роботи. Значення також мають тривалі відрядження.
- Бажання виконувати батьківські обов'язки.
- Шкідливі звички (куріння, зловживання алкоголем, наркотичними речовинами).
- Матеріальне забезпечення, особливо, наявність власного або орендованого житла, пристосованого для комфортного життя дитини.
- Сімейний стан - мається на увазі не тільки факт вступу в новий шлюб, а й літні батьки, діти від інших шлюбів та непрацездатні родичі на утриманні.
- Особисту прихильність і вік дітей, а також наявність у них хронічних захворювань або вроджених патологій.
Кожна справа індивідуальна, тому дуже важливо сформувати доказову базу, використовуючи документи і свідчення сусідів, роботодавця, родичів і т.д.. Більше шансів досягти успіху, якщо звернутися до юриста по сімейним справам.
Порядок звернення до суду
Щоб визначити місце проживання дитини один з батьків повинен подати до суду позовну заяву, в якій чітко вказане прохання врегулювати конфлікт та основні докази в його користь. Конкретного списку паперів, які повинні додаватися до заяви, закон не встановлює, але обов'язково потрібні свідоцтво про народження дитини, довідка про доходи, характеристика з місця роботи, медичний висновок про здоров'я дитини, паспорт позивача і квитанція про сплату судового збору.
Скільки коштує визначення місця проживання дитини
Надалі розгляд проходить наступним чином:
- подача позову в судову канцелярію (особисто або поштою з обов'язковим повідомленням про доставку);
- реєстрація заяви;
- розсилка повісток про те, що справа призначена до розгляду;
- участь сторін у судових засіданнях;
- оголошення судової ухвали.