Телефонуйте адвокату з розлучень:

До якого віку платять аліменти в Україні?

Загальні положення законодавства стосовно аліментів на дитину

Утримання дитини – це обов’язок, який покладається на кожного з батьків законодавством України. Він не залежить від того, чи перебуває подружжя в шлюбі, чи офіційно розірвали стосунки. Якщо сім’я розпалася, той, хто проживає окремо від дитини (батько чи матір), повинен сплачувати аліменти – щомісячні грошові виплати на утримання дитини в сумі, якої достатньо для її росту та гармонійного розвитку.

Згідно ст. 180 Сімейного кодексу, батьки мають забезпечувати потреби своїх дітей доти, доки ті не достигнуть повноліття. Окремо в законі зазначено, що повнолітніми вважаються особи від 18 років. Тому у більшості випадків відповідь на питання про те, до якого віку платять аліменти – буде саме така: «До вісімнадцятиріччя».

Але в законі стосовно цього є декілька обмежень та виключень. Обов’язки по щомісячним виплатам можуть бути продовжені або навпаки – припинені раніше, і все це залежить від ряду обставин та особистих ситуацій.  


Адвокат з поділу майна

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

 
або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам
 
Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит


 

Перше виключення з правил – навчання дитини

Найбільш поширеним виключенням з правил про те, до скількох років платять аліменти в Україні, є факт того, що дитина продовжує навчатися, тому ще не може працювати та забезпечувати себе самостійно. Такі випадки зазначені в статті 199 Сімейного кодексу, але з деякими уточненнями:

  • батьки зобов'язані утримувати сина або дочку після досягнення повноліття, до 23 років, якщо той/та продовжує навчання та потребує у зв’язку з цим батьківської допомоги;
  • важливою умовою є те, щоб батьки були в змозі надавати фінансову підтримку;
  • у разі припинення навчання виплати не проводяться.

 


сімейний адвокат

ЗАПИСАТЬСЯ НА КОНСУЛТАЦИЮ К АДВОКАТУ ПО РАЗВОДАМ
Записатись на консультацію
Для отримання більш детальної інформації за Вашим питанням, пропонуємо записатись на юридичну консультацію до адвоката з розлучень


 

Друге виключення – стан здоров’я

Законними підставами для отримання аліментів довше, навіть після досягнення дитиною повноліття, стає її стан здоров’я. Якщо в разі розвитку тяжкої хвороби або отримання каліцтв та інвалідності дочка чи син стали непрацездатними та потребують батьківської допомоги, ті теж продовжують їх забезпечувати.

Цей обов’язок покладається згідно статті 198 Сімейного кодексу, але також за умови, що мати чи батько в змозі надавати підтримку. Якщо річ йде про стан здоров’я, то конкретних вікових обмежень того, до скількох років платять аліменти – законодавство не ставить.

Утримання може бути довічним або до моменту зняття інвалідності. Але при цьому теж зазначається особлива умова. Батьки сплачують на хвору доньку/сина аліменти тоді, коли дитина дійсно їх потребує, а аліментник в змозі таку допомогу надавати.

Якщо батько чи матір, які виплачували кошти на щомісячне утримання, втрачають працездатність, то закон звільняє їх від покладеного обов’язку.

Виключення, пов’язане зі вступом в шлюб, та покращенням забезпечення

Перше виключення з правил – навчання дитини

Виключення з правил стосовно того, до якого віку платять аліменти в Україні, може бути не тільки в напрямку подовження, а й навпаки – в меншу сторону. Це стосується випадків раннього шлюбу.

Справа в тому, що коли неповнолітня особа вступає в офіційні шлюбні відносини, вона згідно закону набуває цивільної дієздатності та має забезпечувати себе самостійно. Згідно українського законодавства реєстрація шлюбу з особливих причин може проводитися з 16 років.

Також Сімейним кодексом в ст. 188 встановлена можливість звільнення батьків від обов'язку утримувати сина чи доньку, якщо той/та забезпечують себе самостійно та мають дохід, який набагато перевищує дохід того, хто мав сплачувати аліменти. Рішення по даному питанню приймає суд, для запуску судової процедури слід подати позовну заяву.

Якщо дитина, що мала до цього право на аліменти, перестала отримувати достатній дохід або він суттєво знизився (став менше 50% встановленого мінімуму на її вік), заінтересована особа може подати позов до суду про стягнення аліментів.

Особливі моменти

Стосовно фінансового забезпечення дітей після розлучення батьків виникає багато питань: як домогтися максимальних виплат, з якого моменту начисляються аліменти, тощо. Всі умови та процедурні вимоги регламентовані різними законодавчими актами, та перш за все Сімейним кодексом. В ньому також зазначений дуже важливий нюанс – всі аліментні виплати повинні бути спрямовані виключно на утримання та забезпечення гідних умов проживання та гармонійного розвитку дитини.

Якщо аліментник має підтвердження факту нецільового використання коштів, то він має право звернутися до суду з вимогою змінити суму або спосіб того, як платити аліменти, наприклад, дати дозвіл щодо перерахування коштів на персональний рахунок дитини.

Також зверніть увагу на те, що обов’язок по сплаті аліментів не може бути покладеним на бабусю/дідуся при живих батьках дитини або переходити до їх нащадків у разі смерті. Відсутність реєстрації шлюбу не знімає обов’язків щодо утримання своїх дітей.  


Записатись на консультацію