Телефонуйте адвокату з розлучень:

Поділ бізнесу при розлученні подружжя

Критерії визначення майна, придбаного в шлюбі

Дія сімейного законодавства в частині розподілу бізнесу при розлученні подружжя базується на презумпції загальної, разом нажитої власності. Виняток становить лише та його частина, яка з цивільного обороту виключається. Більшість судів, вирішуючи питання про розподіл бізнесу, ґрунтуються на цьому положенні.

У судовій практиці існує позиція, яка вказує на можливі варіанти визначення переліку майна, що підпадає під поняття «спільно нажите». Як правило, враховуються три оціночних фактори:

 • часовий інтервал повинен збігатися з періодом офіційно укладеного шлюбу;
 • походження власності подружжя;
 • для яких цілей купувалося та як використовувалося.

Адвокат з поділу майна

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

 
або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам
 
Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит


В умовах різноманітності обставин розлучення, специфічності бізнес-структур, які підпадають під поділ, та багатьох нюансів, які супроводжують такі процеси, допомога юриста може виявитися вирішальною і своєчасною в ухваленні рішення судом.

Як і який бізнес поділяється при розлученні

Щоб отримати уявлення про те, що з нажитої подружжям власності і яким чином має бути поділене при розірванні шлюбу, розглянемо:

 • поділ акцій акціонерного товариства;
 • розподіл частки в статутному капіталі ТОВ;
 • поділ майна ФОП.


сімейний адвокат

ЗАПИСАТЬСЯ НА КОНСУЛТАЦИЮ К АДВОКАТУ ПО РАЗВОДАМ
Записатись на консультацію
Для отримання більш детальної інформації за Вашим питанням, пропонуємо записатись на юридичну консультацію до адвоката з розлучень


 1. Акції. Згідно ст. 177 ГК України цей вид цінних паперів визнано об'єктом цивільних прав, поряд з речами, грошовими цінностями, іншими матеріальними і нематеріальними благами. У законодавстві, що регулює оборот акцій, закріплена неподільність цінного паперу, але ось пакет з акцій, придбаних в шлюбі, може й повинен бути поділений між подружжям під час розподілу. В той же час необхідно врахувати:
 • вартість пакета;
 • участь подружжя у розподілі прибутку та управлінні АТ;
 • зміну статусу власників акцій після поділу.
 1. Частка в статутному капіталі бізнес-структури. При правильному застосуванні судової практики внесок одного з подружжя в ТОВ переходить у власність бізнес-структури, але другий має зобов'язуюче право, що полягає у вимозі виплати 50% самого внеску та отриманих на нього доходів. Тому, при формулюванні позовних вимог в частині поділу частки в статутному капіталі ТОВ, мова йде не про розподіл її в рівних частках, а про компенсацію половини вкладених коштів. Однак, оскільки частка в статутному капіталі може переходити у спадок, існує трактування, згідно з яким вона може бути поділена подружжям як спільне майно.
 2. Майно ФОП. Цей вид власності реєструється виключно на фізичну особу та відповідно до постанови ВСУ від 21.12.2007 р. за № 11, не підпадає під визначення «спільна власність подружжя». Відповідно, чоловік чи жінка може розраховувати тільки на частину прибутку, отриманої від цього бізнесу.

Юрист - найкращий помічник при розлученні

Слід зазначити неоднозначність судової практики, оскільки деякі суди відступали від положень, зазначених в постанові Верховного суду. У 2012 році КСУ це трактування роз'яснене на користь прийняття рішень, які визнають майно ПП об'єктом спільної власності подружжя. Підсумовуючи

Процес розлучення, що супроводжуваний поділом майна - складна процедура, що має безліч тонкощів.

Проблемою може стати перелік майна і доказова база, яка свідчить про володіння подружжям тією чи іншою власністю, що підлягає поділу. На жаль, при конфліктному розірванні шлюбу існує ризик втрати можливості зберегти бізнес. У таких випадках бажано скористатися послугами кваліфікованого юриста з розлучень.


А подивитися скільки коштують послуги адвоката з поділу майна ви можете тут

Скільки коштує поділ майна


Записатись на консультацію