надёжная защита ребёнка от простуды в нашем клубе здоровья

Телефонуйте адвокату з розлучень:

В якому випадку дитину можуть залишити з батьком після розлучення

ЩО РОБИТИ БАТЬКОВІ, ЩОБ ДИТИНА ЗАЛИШИЛАСЯ ЖИТИ З НИМ

В нашій країні суди завжди віддавали перевагу матері при визначенні місця проживання дитини після розлучення. Діти, особливо маленькі, частіше залишаються жити з матерями, при цьому батькам надається право бачити і виховувати дітей, а також на них покладається обов'язок щомісяця виплачувати гроші на утримання дітей. Це відповідає не тільки моральним нормам нашого суспільства, а й міжнародним правовим нормам, зокрема, положеннями декларації про права дитини.

Однак в останні роки статистика показує зростання числа судових рішень про проживання дітей з батьками. Це говорить про те, що батьки стали більш свідомими і хочуть брати участь у житті власних дітей як мінімум нарівні з матерями.

У цій статті ми розглянемо, що робити батькам, які вирішили поборотися за право спільного проживання з дитиною.

Якщо батько вирішив домогтися спільного проживання з дитиною, йому варто дотримуватися певного порядку дій. Ми будемо розглядати тільки спірні випадки, в яких мати, як і батько, наполягає на спільному проживанні з дитиною.

Перш за все, потрібно вжити заходів досудового врегулювання спору, і тільки потім, якщо розбіжності усунути неможливо – приступати до судової процедури.

ДОСУДОВИЙ СПОСІБ

Не можна ініціювати судовий розгляд, не спробувавши вирішити спір про місце проживання дитини мирним шляхом. Можливо мати зовсім не проти, щоб діти жили разом з батьком? Чи готова надати батькові необмежені можливості проводити з дітьми час і брати участь у вихованні.

Батькам потрібно «сісти за круглий стіл» і мирно обговорити всі питання, пов'язані з дітьми. Приймаючи рішення по кожному з питань, мати і батько повинні керуватися інтересами дітей, а не власними інтересами.

 • З ким із батьків дітям буде безпечніше, надійніше, комфортніше жити?
 • Як часто батько, який проживає окремо, може бачити дітей?
 • Яким має бути виховання дітей?
 • Як між батьками мають бути розподілені зобов'язання щодо утримання дітей?

Результатом обговорення має стати письмова угода – одна або декілька – в яких будуть викладені всі досягнуті домовленості про дітей. В такому випадку можна обійтися і без судового розгляду.

Якщо ж мирні переговори неможливі, або якщо домовленості, досягнуті між батьками, порушують права дитини батьківські права (наприклад, батько позбавлений права бачитися з дітьми), можна починати підготовку до судового процесу.

СУДОВИЙ СПОСІБ

Якщо не залишилося інших способів домогтися спільного проживання з дітьми, крім судового, батько повинен слідувати такому порядку дій:

ПІДГОТОВКА ДО СУДОВОГО ПРОЦЕСУ

Не можна недооцінювати підготовчий етап, який передбачає вибір і обґрунтування правової позиції. Батько повинен обгрунтувати, чому виникла необхідність зміни місця проживання дітей і переконати суд, що проживання з батьком підходить дітям більше, ніж проживання з матір'ю.

Нижче ми докладніше розглянемо, які причини суд може вважати гідними уваги, але, якщо говорити коротко, це може бути: аморальна поведінка матері, психічний розлад або захворювання, за якого вона не може належним чином подбати про дітей, погані житлові умови і вкрай важке матеріальне становище, надмірна зайнятість і завантаженість роботою, а також бажання дітей жити залишитися з батьком.

Зовсім незайвим буде заручитися підтримкою органу опіки, який обов'язково буде залучений до судового розгляду по даній справі.

Не можна недооцінювати підтримку друзів, родичів, дитячих вихователів, вчителів, тренерів, репетиторів – кожне свідчення буде розглянуто в суді і прийнято як доказ.

ПІДГОТОВКА, ПОДАЧА ПОЗОВУ З ДОДАТКАМИ

Один з найвідповідальніших кроків - складання позову і збір документальних доказів того, що проживання дітей з матір'ю суперечить інтересам дітей.

Ініціювати судовий розгляд про місце проживання дітей можна як під час шлюборозлучного процесу (для цього позивач повинен вказати в позові відповідні вимоги, або відповідач – подати зустрічний позов), так і в окремому судовому процесі.

Позовна заява складається за правилами цивільно-процесуального провадження (ст. 175 ЦПК України) і складається з основних відомостей:

 • найменування та адреса суду;
 • П. І. Б. і адреса батька і матері;
 • дата народження і адреса дітей;

а також — після заголовка "позовна заява" — з детального і чіткого викладу обставини справи:

 • коли був зареєстрований і розірваний шлюб;
 • коли були народжені діти;
 • як вирішено питання місця проживання дітей на момент подачі позову;
 • чому проживання дітей з матір'ю суперечить інтересам дітей;
 • де повинні проживати діти;
 • чим підтверджується позиція батька;
 • після чого зазначаються позовні вимоги: визначити місце проживання дітей з батьком, а також дата подання позову і підпис позивача.

Також потрібно перерахувати додатки до позову: кожна обставина, на яку посилається батько, має бути документально підтверджена.


Адвокат з розлучень

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит


ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ, ЩО ДОДАЮТЬСЯ ДО ПОЗОВУ, ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ОСОБЛИВОСТЕЙ СПРАВИ. ЦЕ МОЖУТЬ БУТИ:

 • довідки про доходи;
 • медичні довідки та виписки з історії хвороби (наприклад, якщо мати страждає захворюваннями, якщо здоров'я дітей вимагає додаткового догляду і лікування);
 • адміністративні протоколи та судові рішення (наприклад, якщо мати притягувалася до відповідальності за правопорушення);
 • довідка про склад сім'ї за місцем проживання;
 • акт перевірки житлових умов за місцем проживання матері та батька органом опіки;
 • чеки та квитанції, що підтверджують витрати батька на потреби дітей (наприклад, купівля меблів, електроніки, одягу та взуття, оплата путівок);
 • договору (наприклад, з нянею або репетитором);
 • інші документи.

Допускається також підкріплювати позицію такими доказами, як фотографії, відео - і аудіозаписи, листи, свідчення родичів, сусідів, співробітників навчальних та медичних закладів.

Також до позову обов'язково потрібно додати квитанцію про оплату судового збору.

СУДОВИЙ ПРОЦЕС І ВИНЕСЕННЯ РІШЕННЯ

У судовому засіданні суд розглядає позов і всі документи, які до нього додані, після чого вислуховує сторони – батька і матір. Завдання суду-всебічне вивчення справи та винесення справедливого рішення в інтересах дітей.

До розгляду справ, що зачіпають права неповнолітніх дітей, обов'язково залучається орган опіки.

Якщо дитина вже досягла 10-річного віку, суд вислуховує і обов'язково враховує його бажання. Однак навіть якщо дитина хоче залишитися з батьком після розлучення, бажання дитини не є для суду вирішальним – суд приймає остаточне рішення з урахуванням всіх обставин.

Наприклад, в судовому засіданні дитина висловила бажання залишитися жити з матір'ю, оскільки скучила за нею після розлуки. Однак проживання з матір'ю, що зловживає алкоголем і ухиляється від лікування, явно суперечило інтересам дитини, в той час як батько дбав про дитину, виховував і забезпечував всі його потреби.

Якщо у суду виникають сумніви з приводу того, наскільки свідоме бажання дитини і зважене, він може призначити психологічну експертизу для встановлення дійсної прихильності дитини до матері або батька.

В ЯКОМУ ВИПАДКУ СУД ЗАЛИШИТЬ ДИТИНУ З БАТЬКОМ? ВІД ЧОГО ЗАЛЕЖИТЬ РІШЕННЯ СУДУ?

Якщо батько зможе довести, що мати з якихось причин не може виконувати батьківські обов'язки належним чином, і в інтересах дітей –проживання з батьком, суд прийме його сторону в суперечці.

Які фактори суд бере до уваги?

МАТИ СТРАЖДАЄ ВІД АЛКОГОЛІЗМУ, НАРКОТИЧНОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ

Не можна голослівно заявити, що мати – алкоголічка і пред'явити як доказ фотографію з келихом в руці. Навіть показання свідків будуть враховані судом тільки в якості додаткових доказів. Залежність матері від алкоголю або наркотиків повинна бути доведена медичними документами. Якщо таких документів у батька немає, суд може призначити проведення медичної експертизи, якщо є вагомі підстави припускати, що мати дійсно зловживає алкоголем або наркотиками.

МАТИ СТРАЖДАЄ ПСИХІЧНИМИ РОЗЛАДАМИ

Доводити психічну неповноцінність матері потрібно так само, як і фізичну залежність – документальним способом. Показання свідків в даному випадку мало корисні-факт психічного розладу може встановити тільки лікар. Якщо жінка проходила лікування або перебувала на обліку в спеціалізованому медичному закладі, потрібно запитати виписки з історії хвороби або медичні довідки. В крайньому випадку – потрібно просити суд про призначення судово-психіатричної експертизи.

МАТИ ЗДІЙСНЮЄ НАСИЛЬСТВО НАД ДИТИНОЮ

Будь-яка насильницька дія (або бездіяльність) матері, яка шкодить фізичному або психічному розвитку дитини, служить підставою для передачі дітей батьку, а в деяких випадках мати може бути навіть позбавлена батьківських прав. Але довести це не просто, тому батькові варто заручитися підтримкою професійного юриста і представника органу опіки та піклування. Згодяться будь-які докази: відео, фото, аудіо, медичні довідки, показання свідків.

МАТИ НЕ ПРАЦЮЄ АБО ЗНАХОДИТЬСЯ В СКРУТНОМУ МАТЕРІАЛЬНОМУ СТАНОВИЩІ

Безробіття матері не є підставою для розлуки з дитиною, особливо, якщо її причина–поважна (наприклад, декретна відпустка, інвалідність). Як правило, в цьому випадку суд стягує з батька аліменти на дитину і, в разі необхідності, на матір. Але якщо мати не працює давно і без поважної причини, у сукупності з іншими обставинами, це може бути враховано судом — на користь батька.

У МАТЕРІ НЕМАЄ ВЛАСНОГО ЖИТЛА

Суд може віддати перевагу батькові, якщо саме він після розлучення залишився жити на колишньому місці, а мати з'їхала з спільного житлового приміщення, оскільки звичні умови проживання для дитини краще. В особливо виграшному становищі буде перебувати батько, якщо на момент судового розгляду мати не знайшла відповідне житло для проживання з дитиною.

Перевірка житлових і побутових умов за місцем проживання матері та батька покладається на орган опіки та піклування, і суд обов'язково бере до уваги цю обставину.

ДИТИНА ХОЧЕ ЗАЛИШИТИСЯ З БАТЬКОМ

Маленькі діти ще не можуть мислити раціонально і приймати рішення, які не порушують їх власних прав та інтересів. Тому бажання маленької дитини не є для суду вирішальним – суд враховує сукупність всіх обставин. Але якщо дитині вже виповнилося 10 років, суд запитує і обов'язково бере до уваги бажання дитини.

Якщо в суду є сумніви в тому, що дитина говорить правду, він може призначити проведення судово-психологічної експертизи для встановлення прихильності дитини до матері та батька. Після розлучення батьків діти теж можуть переживати стрес, і розлука з матір'ю або батьком може чинити сильний вплив на емоційний стан дитини.

Якщо дитині вже виповнилося 14 років, вона може сама вирішувати, з ким їй жити-з матір'ю або батьком.


Адвокат з розлучень

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит


МАТИ НЕ МОЖЕ ЗАЙМАТИСЯ ВИХОВАННЯМ ДИТИНИ, ПОЗБАВЛЯЄ ЇЇ ТУРБОТИ АБО ЗАЛИШАЄ БЕЗ НАГЛЯДУ

Неможливо передбачити всі можливі ситуації. Але трапляється і так, що мати в силу яких-небудь причин (робота з ненормованим робочим графіком, часті поїздки й відрядження, «нічний» спосіб життя) не виконує батьківські обов'язки, позбавляє дитину належної турботи, догляду, виховання. Все це може стати однією з підстав для передачі дитини батькові.

Наприклад
Після розлучення з чоловіком дружина разом з 5-річною дитиною переїхала жити до подруги - на час пошуку постійного житла і роботи. Коли батько дізнався, що дитина часто залишається одна або під наглядом сторонніх людей, в той час як мати проводить час в розважальних закладах у пошуку нових знайомств, він спробував повернути дитину собі. Але мати відмовила батькові, пославшись на майбутній переїзд в інше місто, де їй запропонували робоче місце та житло. Батько був змушений звернутися в суд і виграв справу.

ПОРАДИ БАТЬКОВІ

Відповідно до закону, права батьків рівні. Але, на жаль, судова практика в нашій країні склалася так, що у батьків мало шансів залишити дитину собі — суд частіше залишає дітей з матерями.

Але це не означає, що батько не зможе домогтися судового рішення на свою користь, це означає, що батькові доведеться докласти багато зусиль для підготовки і ведення судового процесу.

 1. Перш за все, потрібно спробувати домовитися з матір'ю мирним шляхом, і тільки після цього — робити процесуальні заходи. Йти на конфронтацію з колишньою дружиною однозначно не варто – намір залишити дитину собі може бути розцінено судом як маніпуляція;
 2. Зовсім не зайве – налагодити психологічний контакт з дітьми. Однак і тут важлива обережність – суд легко виявляє спроби задобрити дитину подарунками та пригодами, особливо в поєднанні з підбурюванням проти мами;
 3. Подбати про створення комфортних житлових і побутових умов для дитини;
 4. По можливості зберегти зв'язок з родичами, в тому числі, по материнській лінії дитини, не перешкоджати спілкуванню з ними сина або дочки.
 5. Продемонструвати суду щирий інтерес і залученість в життя дитини, готовність піклуватися про нього найкращим чином.
 1. Телефонуйте та запитайте адвоката з розлучень +38(097) 321-14-56 тисніть на кнопки месенджерів Viber, WhatsApp, Telegram, та легко зв`яжіться з адвокатом
 2. Запрошуємо в офіс для оформлення договору;
 3. Надання допомоги адвокатом(позов-суд-рішення);

ОПИШІТЬ ВАШУ СИТУАЦІЮ ОНЛАЙН-КОНСУЛЬТАНТУ