Телефонуйте адвокату з розлучень:

Як змінити дитині прізвище та по-батькові після розлучення з чоловіком?

Причини змін: законодавчі та моральні

Відповідно до норм українського законодавства, кожній дитині при народженні надається прізвище відповідно до прізвища одного з батьків (вони це визначають самостійно, якщо мають різні), а також друге ім’я – по-батькові виключно по залежності від імені батька. Всі ці дані заносяться в акт про народження та у видане Свідоцтво, мають залишатися постійними на все життя. Але незважаючи на це, трапляються випадки, коли зміни можливі, найчастіше це трапляється у разі розірвання шлюбу.

Розлучення не тягне за собою необхідність змінювати прізвище та по-батькові дитини, це стосунки суто дорослих – чоловіка та дружини, при цьому права та обов’язки кожного з них по відношенню до дитини не припиняються розірванням шлюбу. Однак для багатьох жінок, особливо якщо про життя з колишнім чоловіком залишилися негативні спогади, принципово зробити все, щоб забути про погане.

Якщо матір повертається до свого дівочого прізвища, логічно, що для сина чи доньки вона хоче того ж самого.  


Адвокат з поділу майна

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

 
або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам
 
Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит


  На законодавчому рівні підстави для зміни прізвища дитини встановлені СК у статті 148. Згідно їй, ними можуть бути:

  • зміна прізвища одним з батьків;
  • рішення суду про усиновлення/удочеріння;
  • позбавлення татуся батьківських прав;
  • визнання тата безвісно відсутнім;
  • інші обставини, які підтверджують, що це на користь інтересів дитини.

Чи потрібні чиїсь згоди, окрім побажання матері?

Не всі бажаючі розпочати цей процес розуміють, що законодавство встановлює обов’язковість враховувати, чи всі зацікавлені згодні на зміни. Якщо систематизувати питання згоди, то отримаємо таку картину:

  • стосовно дітей віком до 7 років рішення приймають тато й мама;
  • після 7 і до 16 років обов’язково, щоб дитина погодилась;
  • якщо неповнолітньому виповнилось 16, він сам вирішує це питання (без урахування побажань матері та батька).

В рідких випадках батькам вдається мирно дійти згоди стосовно зміни прізвища батька на материне дівоче після розлучення. Якщо мирно домовитися вдалося, то потрібно спільно подати про це заяви до органу РАЦСу. Додати потрібно документ про розірвання шлюбу та дозвіл з органу опіки та піклування. В спірних питаннях рішення приймається судом.

Як подати в суд при запереченні одного з батьків проти зміни прізвища малолітньої дитини?

Звернення до суду відбувається шляхом складання та подачі позову. Тому, хто звертається до судового органу за допомогою, потрібно написати позовну заяву та прикласти до неї необхідні документи.

Як подати в суд при запереченні одного з батьків проти зміни прізвища малолітньої дитини

Позов має бути оформленим згідно норм ГПК України, встановленим до складання заяви.

До них відносяться дотримання форми, наявність обов’язкових реквізитів, чітко викладені вимоги та обґрунтування своєї позиції з посиланням на законодавчі акти. До позову додаються:

  • паспорт позивача (потрібна копія всіх сторінок);
  • свідоцтво про народження дитини (копія);
  • свідоцтво про розлучення (копія), якщо немає - рішення суду;
  • документи, що підтверджують заборгованість по аліментах;
  • характеристика з місця роботи відповідача (бажано);
  • пакет інших документальних доказів, які підтверджують та обґрунтовують позовні вимоги.

 


сімейний адвокат

ЗАПИСАТЬСЯ НА КОНСУЛТАЦИЮ К АДВОКАТУ ПО РАЗВОДАМ
Записатись на консультацію
Для отримання більш детальної інформації за Вашим питанням, пропонуємо записатись на юридичну консультацію до адвоката з розлучень


 

При складанні тексту позовної заяви дуже важливо правильно підібрати тактику захисту та обґрунтування своєї позиції. В законі чітких вимог того, що потрібно, щоб рішення суду було позитивним, немає. Але ст.148 СК зазначає, що до уваги повинні братися: належне/неналежне виконання батьківських обов'язків, всі обставини, які засвідчують, що зміни сприяють інтересам дитини та не впливає на її права.

Якщо відповідач не піклується про сина/доньку, не допомагає, не виплачує аліменти, веде аморальний спосіб життя й негативно характеризується з роботи – все це може бути використане на користь позивача.

Аргументом може бути не співзвучність прізвища, виникнення в зв’язку з цим у подальшому труднощів. Ця частина – дуже складна, тому рекомендуємо проконсультуватися з досвідченим адвокатом. Він взагалі допоможе оцінити шанси на успіх справи та грамотно скласти позовну заяву.

Після складання позову потрібно сплатити судовий збір у розмірі, встановленому на поточний рік. Квитанція прикладається до позовної заяви у момент подачі її до суду. Звертатися потрібно до судового органу за місцем проживання/реєстрації відповідача.

Особливості зміни імені, по-батькові

Прізвище змінити набагато легше, ніж по-батькові. В цьому питанні дуже багато обмежень. Найлегше буде зробити це при усиновленні дитини, але якщо справжній батько позбавлений своїх прав, дані були неправдиві та вигадані матір’ю, встановлено батьківство через ДНК.

Як поступити в такому разі - вам теж краще порадитись з адвокатом. Також рекомендуємо дізнатися «Головні помилки батьків при розлученні».  


Записатись на консультацію