Телефонуйте адвокату з розлучень:

Основні правила виїзду дітей за кордон в Україні

Виїзд дітей за кордон — це непередбачуваний та захоплюючий досвід, який може надати їм неймовірні можливості для особистого розвитку та навчання. Подорожі збагачують душу дітей, розширюють їх культурний кругозір та надають незабутні спогади на все життя.

Чи можливо дітям виїхати з України до інших країн у 2024 році?

Українців в першу чергу цікавить наступне питання: чи може поїхати за кордон хлопець сімнадцяти років без батьківського супроводу, і чи має можливість шістнадцятирічна дитина перетнути кордон самостійно?

Згідно зі ст. 313 ЦК України, передбачається право дитини, що досягла шістнадцятирічного віку, на вільний перетин кордону без батьківського супроводу. Тобто після того, як дитина досягла відповідного віку, не потрібно отримувати дозвіл другого з батьків, щоб поїхати за межі держави з дитиною.

Чи можливо в сімнадцять років поїхати за кордон для працевлаштування?

Щоб сімнадцятирічна особа мала можливість перетнути кордон, їй не потрібно додатково отримувати дозволи від своїх батьків, бо після досягнення шістнадцятирічного віку ЦК передбачає право на вільний від’їзд за кордони країни самостійно.

Виїхати за межі держави для працевлаштування можна з допомогою робочої візи, яка оформлюється перед виїздом. Працевлаштування регулює внутрішнє законодавство країни знаходження, саме тому, щоб вирішити дане питання, необхідне детальне ознайомлення з трудовим законодавством держави, де ви збираєтесь працевлаштовуватись.

Чи має можливість дитина виїхати за межі держави без батьківського супроводу?

Діти до 16 років мають право виїжджати за межі держави тільки за батьківською згодою і в їхньому супроводі. Також вони можуть виїхати за межі держави разом з уповноваженими батьками чи піклувальниками, крім випадків, які передбачені чинним законодавством.

На час воєнного положення виїзд за кордони України дітей, менш як 16 років, в супроводі одного із законних батьків, найближчих родичів (повнолітніх) чи осіб, які уповноважені одним з батьків заявою в письмовому вигляді, завіреною нотаріусом, відбувається без згоди іншого з батьків і при наявності українського паспорта чи свідоцтва про появу на світ дитини (за умови, що паспорт ще не було отримано) або документації, яка містить інформацію про особу, які будуть підставою для Держприкордонслужби дозволити виїзд до зарубіжжя. Але кожен окремий випадок потребує аналізу.

Виїзд дитини (до 16 років) в супроводі батьків та інших осіб у воєнний час

На час запровадження в Україні правового режиму воєнного стану діють положення абзацу тринадцятого пункту 2-3 «Правила перетинання державного кордону громадянами України», затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, відповідно до яких:

Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону.

 


Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів

Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години


Виїзд дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок

Під час дії правового режиму воєнного стану діти зможуть виїжджати за кордон на оздоровлення та відпочинок виключно за наявності згоди Нацсоцслужби. При цьому більше не потрібно здійснювати нотаріальне засвідчення документів.

Прикордонний контроль здійснюється із пред’явленням документів:

  • згоди Нацсоцслужби на виїзд групи дітей;
  • списків групи дітей та осіб, які супроводжують за кордон;
  • паспорта громадянина України для виїзду за кордон дитини або свідоцтва про народження дитини;
  • погодження службою у справах дітей згоди представників кожної дитини на її виїзд;
  • заяви батьків на виїзд дитини за кордон, завіреної службою у справах дітей.

Виїзд сиріт та дітей, які позбавлені піклування батьків, до зарубіжжя в 2024 році

Правила виїзду дітей за кордон

Правила виїзду дітей за кордон

Для виїзду до зарубіжжя з дитиною-сиротою, необхідно визначити правовий статус і орієнтуватися на нього:

  • діти, що проживають (чи тимчасово перебувають) у навчальних закладах, лікарняних закладах тощо. Вони можуть виїхати до зарубіжжя при пред’явленні письмової згоди керівництва закладу (документ має бути завіреним нотаріально) разом з уповноваженою особою;
  • діти, які виховуються і проживають в прийомній сім’ї. Вони мають можливість виїхати до зарубіжжя при пред’явленні договору стосовно влаштування дітей до прийомної родини (це може бути оригінал документа чи його копія з нотаріальним засвідченням) і в супроводі прийомного батька, матері або одного з них;
  • діти, які виховуються та проживають в дитбудинку. Для виїзду до зарубіжжя таким дітям потрібне пред’явлення договору відносно організації діяльності дитбудинку (оригіналу чи копії з нотаріальним засвідченням) і в супроводі одного чи обох батьків-вихователів;
  • діти, які виховуються опікунами чи піклувальниками за рішенням Служби у справах дітей. Щоб виїхати до зарубіжжя, треба надати розпорядження відносно встановлення опікунства (оригінал чи копію з нотаріальним засвідченням) та разом з опікуном/ піклувальником;
  • діти, які знаходяться під опікою за судовим рішенням. Для від’їзду з країни потрібно показати судове рішення відносно встановлення опікунства (оригінал або копію з засвідченням нотаріуса) і в супроводі законного опікуна;
  • діти, передані на виховання в родину іншої особи до того, як дитина досягне 18 років. Дитина має можливість виїхати за кордони країни при пред’явленні оригіналу чи копії договору про патронат, засвідченого підписом вповноваженої особи місцевої державної адміністрації чи міської ради з гербовою печаткою та разом зі своїм вихователем;
  • діти, в яких один з батьків є прийомним або вихователем, можуть виїхати з країни за згодою іншого з батьків (засвідченою нотаріусом) із вказанням держави та періоду перебування (разом з опікуном), якщо інший з батьків відсутній в пункті пропуску при перетині через українські державні кордони.

Після визначення правового статусу дитини-сироти та збору необхідної документації можна виїхати з нею за державні кордони України.

Виїзд дітей до зарубіжжя з одним з батьків за нотаріальною згодою іншого

Діти, якими не було досягнуто 16 років, можуть поїхати до зарубіжжя разом з одним з батьків за згодою іншого (матері чи батька), засвідченою нотаріусом, при умові, що у пункті пропуску відсутній:

  • другий з батьків — це іноземець чи особа без українського громадянства, що підтверджено записом про батька у дитячому свідоцтві про появу на світ, та якого (якої) немає у пункті пропуску;
  • в українському паспорті для виїзду до зарубіжжя, з яким має виїхати дитина до 16-річчя, є запис стосовно вибуття на постійне проживання за кордони держави чи відмітка стосовно взяття у ЗДУ на постійний облік. Потрібно звернути увагу на те, що у нотаріально засвідченій згоді одного з батьків має бути зазначена держава, куди буде їхати дитина, та термін перебування в цій країні.

Щоб перетнути кордони України, необхідно надати оригінали чи засвідчені нотаріусом копії наступної документації:

  • документа про смерть одного з батьків;
  • рішення українського суду стосовно позбавлення батьківських прав одного з батьків, про визнання недієздатним чи безвісно відсутнім;
  • судове рішення стосовно отримання дозволу на поїздку до зарубіжжя громадянину молодше шістнадцяти років без батьківської згоди та їхнього супроводу.

На основі даної документації дитина може виїхати до зарубіжжя в супроводі одного з батьків.

Виїзд дитини до зарубіжжя без згоди (завіреної нотаріусом) одного з батьків

Дитина може виїхати до зарубіжжя без нотаріальної згоди матері чи батька на період до 30 днів під час винесення судового рішення чи органів опіки. Можливе використання копій рішення, засвідчених нотаріусом, де визначається місце проживання доньки чи сина з одним із батьків (з наміром виїзду) чи який уповноважив на це другу особу згодою, засвідченою нотаріусом.

При тимчасовому виїзді з України до зарубіжжя на період до 30 днів та довше дитини з тяжкими захворюваннями або інвалідністю, які передбачені ч. 5 ст. 157 СКУ, надаються документи в оригіналі або копії, засвідчені нотаріусом:

  • довідка, яка видана ДВС України, про факт заборгованості аліментних виплат (коли розмір сукупного боргу більше ніж сума виплат за 90 днів);
  • документація, яка видана ЛКК в порядку і за формою, яка встановлена МОЗ (коли сума боргу по аліментних виплатах становить понад 90 днів, але не довше 120 днів).

Перед поїздкою дітей до зарубіжжя варто докладно підготуватися. Потрібно переконатися, що всі документи в належному порядку, а також забезпечити медичне страхування на весь період перебування за кордоном. Безпека є завжди на першому місці, тому необхідно обговорити правила поведінки з дітьми та попередити їх про можливу небезпеку. Вчіть дітей бути обережними та відповідальними під час подорожі, особливо в незнайомому середовищі.


Адвокат з розлучень

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит