Телефонуйте адвокату з розлучень:

Стягнення аліментів з біологічного батька дитини, який не вписаний у свідоцтво

Аліменти від біологічного батька можуть забезпечити дитину необхідними матеріальними ресурсами, такими як їжа, одяг, та освітою, медичною допомогою. Відсутність фінансової підтримки з боку батька може призвести до соціальної незахищеності дитини та її матері. Аліменти допомагають уникнути такої ситуації та сприяють підтримці сімейного щастя, забезпечуючи належні умови для зростання та розвитку дитини.

Набуття юридичного статусу батька дитини

Достатньо часто в жінок виникає питання: чи можливе стягнення законних аліментів з біологічного батька дитини, не вписаного у свідоцтві про народження? Відповідь проста: ні, не можливе, бо по ст.181 СКУ батьки мають обов’язок утримувати неповнолітню дитину. Давайте розглянемо цю тему докладніше.

Відповідно до ст. 121 СКУ права й обов’язки батьків ґрунтовані на факті біологічного споріднення, що засвідчено держорганом реєстрації цивільних актів. Особа отримує статус батька (юридичний) у тому разі, коли в актовому записі про появу дитини на світ вказується відповідна інформація саме про цю людину, на основі цього відбувається видача офіційного свідоцтва про народження.

В деяких випадках мати народжує дитину, не перебуваючи в офіційному шлюбі. У подібному випадку походження сина чи доньки від біологічного батька можна визначити згідно зі ст. 125 СКУ:

  • на основі заяви батьків малюка;
  • на основі судового рішення.

Якщо батько відмовився визнати батьківство відносно сина чи доньки, не бажає звертатися до РАЦСу з відповідною заявою, при відсутності спільної батьківської заяви, у Книзі реєстрації народжень дітей малюк реєструється за прізвищем своєї матері та її громадянством, а інформація про батька вказується за її бажанням (ч.1 ст.135 СКУ).

Отже, якщо запис у свідоцтві про появу дитини на світ робився за вказівкою матері (на базі ст. 135 СКУ), тоді й право на судове звернення відносно стягнення законних аліментів з батька відсутнє. Але потрібно знати, що батьківські права можуть визнаватись за офіційним судовим рішенням згідно з вимогами у ст. 128 СКУ. Для цього мати дитини має звернутися до українського суду із позовом щодо визнання батьківських прав.

До якого суду ви можете звернутись і скільки коштує послуга?

Позовну заяву відносно визнання батьківських прав потрібно подавати до українського суду за місцем офіційної реєстрації відповідача. До позовної заяви є можливість приєднати вимогу стосовно стягнення законних аліментів на неповнолітню дитину.

Звертаючись до українського суду з вимогою визнати батьківство, потрібно сплатити судовий збір дев’ятсот вісім гривень. У разі подачі офіційного позову про стягнення законних аліментів не передбачена сплата судового збору.


Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів

Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години


Особливості встановлення батьківства

Підставами для визнання батьківських прав виступають будь-які дані, що засвідчують походження доньки чи сина від певного чоловіка, зібрані згідно до ЦПК України. Конкретний перелік не встановлений.

Це може бути будь-яка документація, що засвідчує походження доньки чи сина від певного чоловіка, а саме:

  • покази свідків в письмовому вигляді;
  • докази, представлені в письмовому вигляді та речі;
  • результати генетичної та судмедекспертизи.

Згідно зі ст. 109 ЦПК України при ухиленні відповідача від надання експертам необхідної документації, матеріалів (якщо без них немає можливості проведення судмедекспертизи), суд може визнати батьківство або надати відмову у визнанні.

Отже, при ухиленні відповідача від надання біоматеріалів для проведення генетичної та судмедекспертизи, суд має можливість встановити наявність біологічного споріднення даної особи з дитиною без висновку медичної експертизи на основі інших доказів.

При доведенні наявності біологічного споріднення батька та дитини суд виносить рішення відносно змін в записах про появу дитини на світ та вказання відповідача як її законного батька.

Судове рішення відносно визнання батьківських прав є належною підставою для зміни в книзі записів про появу дитини на світ (на основі п. 2.13.1 Правил внесення змін в актові записи цивільного стану).

На базі рішення суду стосовно визнання батьківства в акті про появу дитини на світ по п. 2.16.4 Розділу ІІ Правил змінюються актуальні відомості про законного батька та вказуються альтернативні зміни відповідно до зазначених в судовому рішенні фактів. Після актуалізації інформації про законного батька, РАЦС здійснює видачу нового свідоцтва про появу дитини на світ.

Стягнення законних аліментів з відповідача можливе тільки тоді, коли він офіційно вказаний у свідоцтві про появу дитини на світ як батько. Якщо інформація про батька вказувалась зі слів матері малюка, на основі ст. 135 СКУ, для стягнення законних аліментів важливе внесення актуальних змін в актовий запис про появу дитини на світ. Подібні зміни можна швидко здійснити через РАЦС чи суд.

 


Адвокат з розлучень

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит