Телефонуйте адвокату з розлучень:

Право на майно жінки та чоловіка, які проживають цивільним шлюбом

Фактичні шлюбні відносини

Під цивільним шлюбом розуміють відносини пари, яка офіційно не є подружжям, але проживає однією сім'єю.

До ознак фактичних шлюбних відносин належать:

  • ведення спільного господарства, що передбачає виконання обома партнерами фінансових зобов’язань та побутових справ;
  • проживання в одному домі, квартирі чи іншому помешканні;
  • відсутність факту реєстрації відносин у відповідних державних органах.

При розгляді майнових питань у фактичному шлюбі варто зважати на визначення терміну спільна сумісна власність. В ч. 1 ст. 368 ЦКУ зазначається, що це спільна власність 2 або більше громадян, але без визначення часток кожного з власників.

Визначення правого статусу майне, що належить фактичному подружжю

У випадку, коли відносини пари мають усі зазначені вище ознаки цивільного шлюбу (тобто люди проживають та вирішують господарчі питання, але реєстрації не було), майно, яке вони набули за період життя разом, визначається як спільна сумісна власність. Саме так прописано в ст. 74 Сімейного Кодексу, виключенням є лише випадки, коли чоловік з жінкою уклали між собою договір про розподіл майнових прав під час сімейного життя та після розставання.

Аби набуте майно було визначено як спільна сумісна власність, потрібне виконання наступних умов:

  • формування відносин між жінкою та чоловіком;
  • жоден з пари не має бути одруженим;
  • укладені відносини повинні бути довготривалими та ідентифікуватися як подружні.

У разі наявності усіх ознак відносно майна, що визначається об’єктом спільної сумісної власності, діють положення 8 глави СКУ. За бажання партнери мають право врегулювати юридично усі питання, пов’язані з цим майном, а саме:

  • його режим;
  • особливості користування;
  • витрати на утримання.

Окремо можна встановити порядок використання того майна, що відноситься до особистої власності кожного з учасників цивільного шлюбу.

Як поділяються майнові права учасників цивільного шлюбу

Існує декілька способів врегулювати майнові питання:

  • домовитися між собою;
  • укласти договір та звернутися до нотаріальної контори для його посвідчення;
  • подати позовну заяву до суду з проханням визнати факт спільного проживання в якості сім’ї, визначити набуте майно спільною власністю та належним чином розділити.

При вирішенні в судовому порядку конфліктів щодо поділу майна потрібно (відповідно до ст. 3 та 74 СКУ):

  1. Встановити обсяг набутого за сімейне життя майна.
  2. Визначити, коли та за які кошти його купували.
  3. Підтвердити факт спільного проживання та ведення господарства.
  4. З’ясувати наявність взаємних прав та обов’язків, які існують між подружжям.

В ст. 74 Сімейного Кодексу не вказано, скільки точно мають прожити чоловік з жінкою разом, аби була можливість поділити власність. Це означає, що головна мета – надати вагомі докази початку та кінця спільного проживання і придбання спірного майна саме в цей період.

Під час розгляду справ, які стосуються поділу майнових прав між громадянами, які живуть в цивільному шлюбі, судді мають керуватися п. 20 постанови Пленуму ВСУ від 21.12.2007 року №11. В ньому вказано, що застосування статті 74 СКУ можливе виключно в тому випадку, коли обидва партнери не перебувають в іншому офіційному чи фактичному шлюбі, а їх відносини є усталеними та притаманними сімейній парі.

Що стосується розміру часток, то за загальним правилом спільне майно ділиться порівну, однак є можливість це змінити, уклавши шлюбний договір або домовившись між собою.


Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів

Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години


Порядок звернення до суду

Подавати позов з проханням врегулювати питання встановлення факту подружнього життя та поділу спільної власності пари, яка не перебуває в офіційному шлюбі, можна тільки в тому випадку, якщо і чоловік, і дружина не є учасниками інших шлюбних відносин. Дуже важливо правильно скласти текст звернення – до цього процесу варто залучити сімейного адвоката, аби ні в чому не помилитися.

Подання заяви щодо встановлення факту сімейного проживання відбувається за місцем проживання ініціатора судової справи в порядку окремого провадження. В документі повинен вказуватися предмет доказування, а саме:

  • проживання разом жінки з чоловіком як подружжя;
  • відсутність конфлікту;
  • подружнє життя на одній території не менше 5 років;
  • мета звернення до суду, тобто поділ набутого за період відносин майна.

На відміну від попередньої заяви, позов про розподіл об’єктів спільної власності потрібно подавати до суду за місцем проживання відповідача або за місцезнаходженням майна чи його основної частини (коли мова йде про нерухомість).

Вартість

Під час подання кожного позову потрібно сплачувати судовий збір, що складає:

  • при подачі заяви в окремому порядку – 0,2 розміру ПМПО;
  • при подачі позову про розподіл майна – 1% від суми позову, однак не менше 0,4 і не більше 3 розмірів ПМПО відповідно до пп. 1 п. 1 ч. 2 ст.4 Закону № 3674-VI .

Яким чином вирішуються питання, пов’язані зі спадщиною

Громадян, які проживають у фактичних шлюбних відносинах, часто турбує питання оформлення спадщини у разі загибелі когось з партнерів. Відповідно до п. 21 постанови №7 Пленуму ВСУ від 30.05.2008 року, факт проживання разом без реєстрації шлюбу не дає можливості віднести чоловіка або дружину до першої черги спадкоємців.

Чинне українське законодавство відносить співмешканців загиблих (у разі доведення факту проживання однією сім'єю та відсутності інших шлюбів під час сімейного життя) до четвертої черги спадкоємців за законом. Отримати право на спадкування можуть лише ті, хто мешкав разом з померлим від 5 років до дати відкриття спадкової справи. Фактично це означає, що отримати майно у разі загибелі чоловіка або жінки за законом є можливість лише в тому випадку, коли не буде інших спадкоємців серед рідних, або вони не претендуватимуть на майно. Інша справа, коли спадкодавець склав заповіт та вказав в ньому кохану людину, або спадкоємець знаходився на його утриманні – тоді є всі шанси на отримання спадщини.


Адвокат з розлучень

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит