Телефонуйте адвокату з розлучень:

Аліменти на повнолітню дитину з інвалідністю

Фінансові зобов’язання батька й матері не завжди закінчуються із настанням повноліття дитини. Якщо син або дочка має інвалідність, то є можливість отримувати виплати і після 18 років.

Загальні положення про сплату аліментів

Вимоги до батьків дитини, яка має стійки розлади функцій організму, щодо її матеріального забезпечення після повноліття прописані в ст. 198 СКУ. Ця стаття передбачає необхідність сплати аліментів на непрацездатного нащадка у разі наявності на це коштів.

Отримати гроші син або донька може за добровільної згоди платника чи в судовому порядку після розгляду справи за відповідним позовом. На дітей, які пройшли необхідні комісії та отримали підтвердження наявності інвалідності першої або другої групи, призначають виплати на весь строк інвалідності.

Варто зазначити, що навіть, коли той з подружжя, хто мешкає з хворою дитиною, є працездатним, але бере на себе усі питання щодо догляду, він може претендувати на утримання. Втім, в ст. 88 СКУ вказано, що це можливе лише в тому випадку, коли у потенційного платника наявна фінансова можливість забезпечувати подібну матеріальну допомогу.

Скористатися правом на отримання коштів від другого з подружжя можливо, якщо виконуються наступні умови:

  • батько чи мати мешкає з дитиною, на яку оформлена інвалідність (працездатність значення на має);
  • повнолітня доньки чи син постійно потребує догляду сторонніх, зокрема спеціалізованого;
  • той, хто проживає з хворою дитиною, забезпечує необхідну опіку;
  • інший з подружжя здатний фінансово допомагати.

Отримувати матеріальну допомогу є можливість протягом всього часу, який один з батьків живе поряд з повнолітнім інвалідом, не зважаючи на те, яке у нього або неї матеріальне становище. Це означає, що навіть за наявності коштів на утримання хворої дитини той з подружжя, хто нею опікується, може використати право на призначення аліментів.

Стаття 80 СКУ визначає, що під час розрахунку виплат до уваги не беруться можливості отримання платником коштів на утримання від повнолітніх дітей чи власних батьків. Рішення щодо розміру аліментів приймає суд після розгляду справи за позовом майбутнього отримувача.

У випадку призначення виплат на одного з батьків суддя зважає на те, чи є можливість фінансово допомагати інваліду іншим с подружжя, його повнолітніми дітьми, дружиною або чоловіком.

Як і у інших випадках, пов’язаних з призначенням аліментів, ст. 80 СКУ передбачає можливість виконання батьками матеріальних зобов’язань у вигляді частини доходу і/або у фіксованій сумі, але в другому випадку треба зважати на обставини, вказані в ст. 182 СКУ.

Порядок виплати аліментів на дитину з інвалідністю

Турбуватися про дитину, яка досягла повноліття, матір чи батько може за власним бажанням, але часто трапляється, що вони з різних причин цього не роблять. В такому випадку потрібно звертатися до суду та отримувати відповідне рішення.

У разі добровільного здійснення відрахувань, платнику зручніше за все вирішити питання шляхом подання заяви до Пенсійного фонду, університету/інституту або за місцем роботи. В ній потрібно вказати розмір виплат та строк, протягом котрого кошти будуть потрапляти на рахунок дитини чи того з подружжя, хто нею опікується, а також реквізити для платежів. Після передачі документу відповідна організація перераховує встановлену суму грошей або певний відсоток протягом 3 днів після нарахування стипендії, зарплатні чи пенсії. Якщо обставини зміняться, то заяву можна відкликати.

Сплата аліментів в добровільному порядку

Зручним для обох батьків варіантом врегулювання питання щодо матеріальної допомоги на повнолітнього сина чи доньку-інваліда є укладання договору. Таку можливість передбачено в ст. 189 СКУ. Особливості угоди:

  • в документі має зазначатися розмір аліментів та тривалість їх надання;
  • умови договору повинні відповідати нормам Сімейного Кодексу та не порушувати прав хворої дитини;
  • дійною є угода, що закріплена в письмовому вигляді та посвідчена нотаріусом.

Після укладання договору не виникає додаткових питань, а у випадку, коли якась зі сторін порушить його умови, інша має можливість звернутися до нотаріуса задля отримання виконавчого напису, який дозволить отримати належні кошти.


Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів

Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години


Стягнення аліментів в судовому порядку

Якщо немає передбачених діючим законодавством перешкод, то звертатися з проханням щодо призначення фінансової допомоги дитині-інваліду після досягнення повноліття потрібно за зареєстрованим місцем проживання або місцем перебування відповідача (ст. 27 ЦПКУ). Втім, є можливість подачі заяви за місцем проживання чи перебування заявника – про це каже ст. 28 ЦПКУ. Тобто позивач самостійно (а краще – після консультації з юристом) вирішує, куди подавати заяву щодо стягнення грошей, збільшення розміру виплат, зміни способу їх отримання тощо.

За законом, а саме – відповідно до ст. 5 Закону № 3674-VI, майбутній отримувач грошей може не сплачувати судовий збір.

Вирішуючи, скільки призначити аліментів на дитину, яка досягла 18 років, але потребує постійного стороннього догляду, суд звертає увагу на наступні моменти, прописані в ст. 182 СКУ:

  • наскільки важкий стан у дитини, якого саме догляду вона потребує;
  • яким є стан здоров’я відповідача по справі, чи наявні у нього важкі чи системні захворювання, що потребують регулярного придбання ліків або проведення дороговартісних медичних процедур;
  • чи гарне у майбутнього платника матеріальне становище – скільки він заробляє, які має джерела доходів, чи записана на нього нерухомість, скільки вона коштує тощо;
  • чи має другий з подружжя інші фінансові зобов’язання – до уваги береться наявність неповнолітніх дітей, літніх батьків, котрими він опікується, непрацездатних дружини або чоловіка;
  • надані позивачем докази (договори купівлі-продажу нерухомості або транспортних засобів, виписки з рахунків тощо) того, що відповідач витратив суму, яка перевищує десятикратний розмір ПМПО;
  • інші важливі обставини, які дозволяють об’єктивно оцінити матеріальне становище обох сторін.

Ч. 2 ст. 200 СКУ вказує на необхідність врахування інших джерел отримання матеріального забезпечення у тому разі, коли позовна заява стосується одного з батьків.

Законодавство передбачає можливість стягнення пені за наступних умов:

  1. Підставою для отримання неустойки є невиконання платником зобов’язань, які призначені судовим рішенням або договором між матір’ю та батьком.
  2. Розмір пені складає 1% від суми аліментів за кожен день прострочення до виплати заборгованості чи до того моменту, коли суддя винесе рішення про стягнення неустойки.
  3. Пеня не може становити більше 100% боргу.

Які потрібні документи

Щоб домогтися відкриття справи та мати гарні шанси на задоволення позовних вимог, потрібно ретельно підготуватися, а саме – потурбуватися про підготовку документів. Усі папери, окрім заяви з проханням про стягнення аліментів, надаються у вигляді копій. Головне, що знадобиться:

  • паспорт так ІПН заявника;
  • свідоцтва, які встановлюють відносини між позивачем та відповідачем – про укладення, розірвання шлюбу (у випадку розлучення потрібно також надати відповідне судове рішення);
  • свідоцтво про народження сина чи доньки або декількох дітей;
  • довідка про зареєстроване місце проживання хворої дитини;
  • документи, які є доказом статусу дитини (довідки з лікарні про інвалідність).

Як збільшити або зменшити розмір аліментів

Навіть після ухвалення судом рішення щодо призначення певної суми або частки доходу в якості грошової допомоги дитині-інваліду, є можливість внести в нього певні корективи. Скористатися цим правом може і одержувач, і платник, якщо у них змінюється сімейний статус та/або матеріальне становище. Роз’яснення щодо корегування розміру аліментів прописані в п. 23 постанови Пленуму ВСУ №3 від 15.05.2006 року.

Окрім збільшення чи зменшення розміру виплат, той з подружжя, хто звертається до суду, може вказати про необхідність зміни способу надання коштів, який було обрано спочатку. В ст. 192 СКУ вказано, що можна замінити аліменти в твердій грошовій формі на частку доходу і навпаки. В свою чергу, в ч. 3 ст. 181 СКУ зазначається, що спосіб отримання виплат обирає законний представник кінцевого отримувача, зокрема батько чи матір, що проживає з дитиною та доглядає за нею. В майбутньому одержувач може змінити думку та обрати інший варіант, подавши до суду відповідну заяву та отримавши схвальне рішення.


Адвокат з розлучень

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит