Телефонуйте адвокату з розлучень:

Розділ майна при розлученні – які аспекти необхідно знати

Як розподіляється майно між подружжям при розлученні

За статистикою майже половина офіційно зареєстрованих шлюбів рано чи пізно розпадається. І тут з'являється дуже важлива проблема - розділ майна між подружжям. Якщо не був оформлений шлюбний контракт, то все спільно нажите майно розділяється навпіл в рівних частках між подружжям. Але, здавалося б на перший погляд - це справа нескладна. Але виникає безліч нюансів, які впливають на розподіл власності.

Багато хто з подружжя не бажає розділяти все нажите навпіл, вважаючи це неправильним. Наприклад, чоловік працював без вихідних, заробляв кошти на покупку сучасної техніки і т.п., а дружина тим часом сиділа вдома і займалася дрібними справами по господарству. У цьому питанні чоловік не бажає розділяти навпіл все, що він непосильною працею заробив. Але згідно із Законодавством України зароблені гроші чоловіка вважаються власністю подружжя і діляться порівну. Яке майно відноситься до спільно нажитого, а яке ні - розглянемо далі.

Спільно нажите майно – що відноситься?

Після оформлення шлюбу все, що було куплено за цей період вважається спільно нажитим майном. Після розлучення воно ділиться навпіл між подружжям. Навіть якщо один з членів сім'ї не працював, все одно він має право на отримання 50% всього спільного майна.

До розділу підлягають:
 • квартира, приватний будинок;
 • транспорт;
 • сільське господарство, враховуючи трудову худобу;
 • техніка;
 • гроші, акції, вклади;
 • цінні папери.

Якщо у подружжя є кредити, за якими вони підписували зобов'язання спільно виплачувати, то і після розлучення виплати здійснює кожна сторона.

Виникають суперечки стосовно нерухомості, купленої в шлюбі, але оформленої  тільки на одного з подружжя. Дехто вважає, що вона не повинна ділитися навпіл. Однак згідно із Законодавством України це вважається спільним майном. Тому в шлюборозлучному процесі ділиться навпіл.

Існують речі, які не діляться при розлученні. Сюди належить:
 • Майно, куплене до шлюбу. Будь-яка нерухомість, техніка і т.д., куплена до моменту вступу в шлюб, вважається особистою власністю. Тому поділу не підлягає.
 • Успадковане / подароване майно. Якщо ви отримали речі у спадок або за договором дарування, то це відноситься до особистої власності і не ділиться при розлученні.
 • Майно, яке було куплено за власні кошти. Наприклад, до шлюбу ви продали нерухомість, а вже в шлюбі купили нову квартиру. Якщо є підтверджуючі документи, що саме за гроші від продажу було куплено нове житло, то це майно вважається власністю людини, яка його придбала.
 • Індивідуальні речі. Сюди відносяться одяг, взуття, предмети особистого догляду і т.д.
 • Премії / нагороди, отримані за особисті заслуги. Сюди відносяться гранти, премії, виплати за певні досягнення.
 • Страхові виплати. Якщо ви отримали грошову компенсацію за моральну шкоду, то така виплата вважається особистою і не ділиться при розлученні.
 • Майно, куплене в період роздільного проживання. У разі якщо подружжя не встигли офіційно оформити розлучення, але жило окремо і хтось із них купив майно, воно вважається особистим і не підвладне розділу. Головне, довести в суді той факт, що ви дійсно не проживали зі своєю половиною в період здійснення покупки.

Якщо виникло питання розділу майна в зв'язку з розлученням, кращим варіантом буде мирна угода подружжя. Краще самостійно визначити, що кому по праву належить. Таким чином, шлюборозлучний процес не торкнеться великої кількості нервових клітин. В іншому випадку адвокат і суд допоможуть в цьому нелегкому питанні.


А подивитися скільки коштують послуги адвоката з поділу майна ви можете тут

Скільки коштує поділ майна


Записатись на консультацію