Телефонуйте адвокату з розлучень:

Розлучення з особою, що живе на тимчасово окупованій території

В сучасних реаліях будь-які правові дії доводиться здійснювати з урахуванням вимог воєнного часу. Це стосується зокрема й розірвання шлюбних відносин на тих територіях, які не знаходяться під контролем України.

Від 7.05.2022 року в нашій країні діє ЗУ № 2217-IX від 21.04.2022 року, де зазначений перелік змін до законодавчих актів, що регулюють особливості правового режиму на непідконтрольних територіях. Серед них є зміни до ч. 3 ст. 9 ЗУ 1207-VII, який стосується забезпечення прав та свобод українців на ТОТ. Останні новації передбачають, що будь-який документ або рішення, які видаються особами чи організаціями, вказаними в ч.2 статті 9 цього закону, не мають юридичної сили та не несуть жодних правових наслідків. Виключення становлять документи, які стосуються:

  • підтвердження факту смерті;
  • встановлення факту народження дитини;
  • укладання чи розірвання шлюбу.

У всіх перелічених вище випадках документи повинні додаватися до складеної за всіма правилами заяви до РАСЦ.

Головне, що потрібно знати для розірвати шлюб на тимчасово окупованій території

Підставою для припинення шлюбних відносин можуть бути:

  • загибель чоловіка або жінки;
  • офіційне оголошення одного з подружжя померлим;
  • розірвання шлюбу на підставі відповідної заяви, яка може подаватися кимось одним або обома партнерами.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦКУ, факт розлучення потрібно належним чином зареєструвати шляхом звернення до органів РАЦС. Потреба у відкритті справи з метою юридичного підтвердження відсутності подружніх стосунків між дружиною та чоловіком виникає тоді, коли немає інших способів це зробити.


Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів

Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години


Особливості підтвердження розірвання шлюбу на ТОТ

Як вказано в ст. 18 ЗУ 1207-VII, кожен український громадянин, який перебуває на тимчасово окупованій території, після переміщення на підконтрольну територію отримує усі права, які передбачені Конституцією. Мова йде про право на працю та гідні умови роботи, участь в у виборчому процесі, отримання освіти, соціальні виплати й гарантії.

В цьому ж законодавчому акті, а саме – в статті 9, зазначається наступне:

  • діяльність усіх посадових чи службовий осіб, а також органів на ТОТ, що створені без урахування нормативів українського законодавства, є незаконною;
  • будь-які рішення чи документи, які надаються незаконно створеними організаціями або незаконно призначеними посадовими особами, не призводять до правових наслідків та не мають юридичної сили.

Втім, після прийняття в травні минулого року змін до ЗУ 1207-VII, документи, що стосуються підтвердження народження, смерті та зміни цивільного стану (одруження або розірвання шлюбу) визначені як винятки із загального правила.

Наразі для проведення державної реєстрації та внесення змін до актових записів, а також їхнього анулювання чи поновлення, українцям, які приїжджають з ТОТ, потрібно звертатися до органів РАЦС на підконтрольній Україні території. Це передбачено 2 абзацом п. 3 першого розділу Правил, які затверджені наказом Мін’юсту №52/5 від 18.10.2000 року.

На ТОТ відбувається застосування правових норм країни-агресора, тому видані органами окупаційної влади документи на українській території не приймаються. Якщо потрібно встановити факт розлучення, то потрібно скористатися положеннями п. 4 ч.1 ст. 315 ЦКУ та вирішити питання в судовому порядку. Справи, які стосуються встановлення розірвання шлюбу та інших юридичних фактів, розглядаються відповідно до п. 1 постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31.03.1995 року в порядку окремого провадження, якщо:

  • встановлення того чи іншого факту має правові наслідки, наприклад, може вплинути на майнові чи особисті права громадян;
  • не існує іншого способу підтвердження;
  • у заявника відсутня можливість здійснити відновлення або отримання документу, який втратився або пошкодився.

Подання заяви до суду

Аби юридично підтвердити розлучення або інший факт на ТОТ, громадянин або громадянка має звернутися до судового органу із відповідною заявою. Отримати потрібне рішення згідно ч. 1 ст. 316 ЦПК можна у районному, районному у місті, міському та міськрайонному суді за місцем реєстрації заявника.

У документі потрібно вказати:

  • що саме потрібно встановити та навіщо;
  • чому відсутня можливість отримати чи відновити папери, які б могли підтвердити потрібній факт;
  • докази наявності свідоцтва про розлучення на ТОТ та відповідну письмову відмову органу, що відповідно до ст. 318 ЦПК має повноваження реєструвати розірвання шлюбів в Україні.

Щоб заяву розглянули, потрібно сплатити судовий збір у розмірі 536 грн. 80 коп., що складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Після отримання судового рішення можна ще раз звертатися до РАСЦ для отримання свідоцтва про розлучення.


Адвокат з розлучень

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит