Телефонуйте адвокату з розлучень:

Що буде зі спільним майном після смерті одного з подружжя

Виділення частки майна, що знаходиться у спільній сумісній власності, у разі смерті одного з подружжя

Після реєстрації шлюбу усе набуте чоловіком та дружиною майно вважається спільним. Якщо хтось з подружжя помирає, виникає питання, яким чином отримати права на його частку, яка належить тому, хто є живим, на законних підставах.

Законодавче визначення спільної сумісної власності

В частині 1 статі 368 ЦКУ зазначено, що власність двох чи більше громадян без визначення частки кожного у праві власності є спільною сумісною. Тобто особи володіють майном на рівних правах, але без конкретизації того, кому яка частина належить. Ця особливість притаманна лише такій формі власності, так, при спільній частковій власності чітко відомо, хто є власником якої частки.

Якщо не брати до уваги майнові права на речі та кошти, визначені статтею 57 СКУ як особиста приватна власність, усіма іншими надбаннями подружжя володіє на правах спільної сумісної власності. При цьому не важливо, хто працював, а хто займався домашнім господарством, хто більше заробляв. Також статтею 60 СКУ передбачається рівний поділ власності у випадку, коли один з подружжя не був працевлаштований й не мав доходу через поганий стан здоров’я або навчання.

Передача спільної власності подружжя у спадок

Після смерті одного з подружжя частка, яка йому належить, може передаватися у спадок за законом або за заповітом. Співвласник має право скласти заповіт та передати майнові права до того, як його частина буде визначена та виділена в натурі. Процес спадкування відповідно до статті 1226 ЦКУ здійснюється на загальних підставах.

Під час звернення спадкоємців, не зважаючи на спосіб отримання спадщини, нотаріус має детально вивчити документи, які підтверджують право власності на квартиру, автомобіль, цінні папери тощо. За наявності ознак того, що другий з подружжя пережив загиблого, потрібно врахувати права чоловіка чи дружини на половину спільної власності.


Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів

Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години


Як отримати свідоцтво, що підтверджує майнові права

Перш за все, у таких випадках потрібно відкрити спадщину – для цього варто обрати перевірену нотаріальну контору. Після цього тому з партнерів, хто залишається живим, потрібно зібрати документи та звернутися з ними та заявою на отримання свідоцтва, яке підтверджує права на частку майна. Є й інший варіант – вдівець або вдова може звернутися із заявою щодо відмови в отриманні майнових прав через те, що нерухомість, транспортний засіб чи інше майно є приватною власністю загиблого чи загиблої. Так інколи роблять, коли родичі між собою домовляються щодо розподілу майна, аби усі права отримала одна людина (це скорочує майбутні витрати та спрощує володіння майном). Подання такої заяви може здійснюватися особисто або через законного представника, якщо він має дійсну нотаріальну довіреність, де вказані потрібні повноваження.

Перелік документів, які потрібно надати нотаріусу, щоб отримати свідоцтво:

  • заява у письмовому вигляді з проханням надати свідоцтво щодо прав на частку спільної сумісної власності. Перед тим, як підшити документ до спадкової справи, нотаріус перевіряє документи, що ідентифікують особистість заявника, звіряє підпис, а потім зазначає реквізити паспорта та зазначає, що підпис є справжнім. У разі надсилання заяви поштою потрібно завчасно потурбуватися про отримання нотаріального посвідчення справжності підпису;
  • оригінал свідоцтва про смерть – документ видається представником РАЦС, а його копію додають до спадкової справи разом з іншими паперами;
  • копія та оригінал свідоцтва про укладання шлюбу;
  • документ, який дозволяє упевнитися в тому, що майно, на частку якого видається свідоцтво, знаходиться у спільній сумісній власності заявника та загиблого чи загиблої.

Варто зважати на те, що відповідно до підпункту 8 п.1 постанови тільки ті нотаріуси, що входять до переліку, який затверджує Мін’юст, мають законне право в період воєнного стану посвідчувати наступні договори:

  • про отримання кредиту на купівлю житла;
  • про надання позички;
  • про відступлення від прав вимоги;
  • про встановлення довічної власності на квартиру чи будинок;
  • про задоволення вимог фінансової установи, яка видає іпотеку;
  • про виділ майна зі спільного майна подружжя;
  • про відкриття спадщини;
  • щодо поділу та відчуження майна;
  • щодо оренди;
  • про оформлення лізингу капітальних будівель на короткий термін (до 36 місяців).

Лише вони можуть посвідчувати довіреності щодо розпорядження нерухомістю, будь-якими цінними паперами, корпоративними правами та документами, які дають можливість користуватися індивідуальними сейфами в банках. Також до їх компетенції входить підтвердження справжності підписів на актах передачі чи отримання частки статутного капіталу й видання свідоцтв, які засвідчують права подружжя на частку в спільному майні, і свідоцтв про придбання лотів на електронних чи офлайн аукціонах.

В ситуації, коли у живого чоловіка чи дружини відсутні документи, які підтверджують подружні відносини, майнові питання щодо отримання спадщини вирішуються через суд.


Адвокат з розлучень

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит