Телефонуйте адвокату з розлучень:

Вибір прізвища при розірванні шлюбу

Коли подружні відносини розірвані, виникає велика кількість проблем, зокрема необхідність вирішувати, яке прізвище залишать собі чоловік та дружина. Досі під час реєстрації шлюбу багато громадян змінюють персональні дані, причому хтось один може взяти прізвище іншого чи обидва перейти на подвійний варіант. Після розлучення є декілька варіантів, що робити з прізвищем, та певний порядок дій у разі, якщо хтось з подружжя вирішить його змінити.

Набуття права на зміну прізвища після розлучення

Будь-які права та обов’язки громадяни набувають та здійснюють під власним ім’ям, яке складається з:

 • власного ім’я;
 • прізвища;
 • по батькових у випадку, якщо це не суперечить національній меншині, до якої належить особа, або немає відповідних законодавчих причин їх відсутності.

Це вказано в частині 1 статті 28 ЦКУ.

Після того, як шлюб офіційно розірвано, кожен з колишнього подружжя може самостійно приймати рішення, що робити надалі (обидва варіанти передбачені діючим законодавством України):

 1. Продовжувати іменуватися попереднім іменем.
 2. Звернутися до органів державної реєстрації актів цивільного стану з проханням відновити попереднє прізвище, яке було до оформлення шлюбу.

Можливість змінити прізвище існує лише після того, як пара офіційно перестане вважатися подружжям. Це може статися в результаті звернення до органів ДРАЦС або після винесення судового рішення у відповідь на отриману заяву від обох партнерів чи когось одного. В першому випадку відновлювати попереднє прізвище потрібно безпосередньо під час розлучення. Тобто це питання обговорюється та зазначається документально, коли пара подає заяву щодо розірвання шлюбу.

Можливість розлучитися без звернення до суду, як зазначено в ст. 106-107 СКУ, існує у ситуації, коли:

 • подружжя не має дітей та подає спільну заяву до органів ДРАЦС;
 • один з пари звертається з заявою, коли інший визнається недієздатним або безвісно відсутнім.

Після отримання належним чином оформленого звернення уповноважений орган чекає протягом місяця на випадок відкликання заяви, а потім складає актовий запис, який підтверджує розірвання шлюбних відносин між чоловіком та жінкою. Якщо питання про розлучення розглядає суд, тоді парі теж надається 30 днів на врегулювання суперечок та зміни рішення. Якщо через місяць подружжя не передумало розлучатися, то суд видає відповідне рішення.

В ст. 113 СКУ вказано, що після завершення стосунків кожен з партнерів може відновити дошлюбне прізвище або залишити нове, яке отримав чи отримала після створення сім’ї. З огляду на це, суддя приймає рішення щодо зміни чи залишення прізвища особи, яка змінювала його під час реєстрації шлюбу, орієнтуючись на його чи її вимоги у позові чи заяві. Дуже важливо додати цей пункт під час звернення до судового органу (не забути про це вдасться, якщо проконсультуватися попередньо з юристом), аби в майбутньому через несвоєчасне врегулювання питання не довелося ще раз витрачати час та кошти на отримання додаткового рішення. Без нього потім не вдасться замінити паспорт та інші документи.

Актуальний механізм зміни прізвища

В статті 16 ЗУ № 2398-VI від 1 липня 2010 року зазначається, що зміна прізвища має бути зареєстрована, і проводити цю процедуру має право відповідний орган ДРАЦС. Є певні умови, за яких компетентний орган може задовольнити бажання особи повернути дошлюбне прізвище:

 • особа, яка бажає змінити прізвище, повинна скласти та подати до органу ДРАЦС відповідну заяву за місцем свого проживання;
 • в архівах компетентного органа мають бути присутніми актові записи про укладання шлюбу та попередню зміну персональних даних через початок подружніх відносин;
 • в Державному реєстрі має бути відповідна інформація.

Головним документом, який визначає послідовність дій під час розгляду подібних справ, є Порядок, затверджений Кабміном у постанові №915 від 11 липня 2007 року. Вже після розірвання шлюбу будь-то хто з партнерів має можливість піти в ДРАЦС (або звернутися до органу іншим способом, передбаченим законодавством) та передати заяву про повернення попереднього прізвища.


Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів

Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години


Документи, що потрібні для зміни прізвища

До переліку паперів, які потрібно надати, аби отримати колишнє прізвище, входять:

 • заява особи, яка планує повернути дошлюбний ідентифікатор особистості, у письмовому вигляді з відповідним проханням;
 • фотографія;
 • судове рішення про розлучення із зазначенням бажання отримати колишнє прізвище чи свідоцтво про розірвання шлюбу, яке видає ДРАЦС;
 • квитанція, що підтверджує сплату державного мита, якщо особа не звільняється законом від цього обов’язку – за цю послугу потрібно сплатити 51 грн. За першу зміну прізвища Декрет Кабміну №7-93 від 21.01.1993 року передбачає сплату 5 грн. 10 коп.

Перший крок – збір документів та звернення з паспортом громадянина України до відділу ДРАЦС. Представники державної служби мають 3 місяці на розгляд заяви та паперів, після чого надають свідоцтво про зміну прізвища. Далі потрібно здійснити обмін паспорта. Варто зауважити, що після того, як орган ДРАЦС, консульська установа чи дипломатичне представництво зареєстрували зміну імені, на паспорті (українському чи закордонному в залежності від обставин) робиться помітка, що документ потрібно замінити на новий протягом 1 місяця.

Що буде у разі несвоєчасної заміни прізвища?

Якщо у особи відсутній дійсний документ, що ідентифікує особистість, то стаття 197 КУпАП ідентифікує це як адміністративне правопорушення та визначає за нього покарання у вигляді попередження. Те саме стосується відсутності документів з підтвердженням місця проживання. У випадку повторного вчинення аналогічного правопорушення протягом 1 року особі призначають штраф у розмірі від 1 до 3 НМДГ.

Перелік документів, які потрібно підготувати для зміни паспорта

Аби виконати законодавчі вимоги та отримати новий паспорт із дошлюбнім прізвищем, чоловіку або жінці потрібно подати відповідну заяву до:

 • одного з територіальних підрозділів Державної міграційної служби (обирається за місцем проживання), якщо потрібно обміняти документ у вигляді книжечки;
 • до будь-якого ЦНАП чи підрозділу ДМС, якщо прагнете замінити ID карту.

Щоб обміняти документ, потрібні наступні документи:

 • оригінал паспорту громадянина України чи закордонний паспорт;
 • заява про заміну паспорта після повернення колишнього прізвища – анкету заповнює представник ДМС чи адміністратор ЦНАП;
 • якщо звернення подає внутрішньо переміщена особа – довідка про взяття на облік ВПО;
 • квитанція про сплату передбаченого законодавством судового збору (якщо звільнені від цього обов’язку, потрібно надати документ, який це підтверджує);
 • довідка про присвоєння РНОКПП чи повідомлення щодо відмови в прийнятті індивідуального податкового номеру;
 • документ, який є доказом наявності законних підстав для зміни прізвища. У випадку розлучення мова йде про свідоцтво, яке видав ДРАЦС, або відповідне судове рішення, яке набрало чинності. В інших ситуаціях може подаватися свідоцтво про народження, свідоцтво про вступ у шлюб тощо.

В яких випадках можуть відмовити?

Проблеми у задоволенні прохання щодо зміни персональних даних після розлучення можуть виникнути у випадку, якщо:

 • особа, яка бажає змінити прізвище, перебуває під слідством або є фігурантом судового розгляду;
 • заявник присутній у переліку розшукуваних осіб – підставою для відмови може бути знаходження в розрушу не лише Україною, а й іншими країнами;
 • існує не знята чи непогашена судимість (стаття значення не має);
 • під час звернення були надані недостовірні дані або не весь перелік необхідних паперів;
 • відсутнє підтвердження наявності у особи українського громадянства.

У разі незгоди з рішенням щодо надання дозволу на зміну прізвища, законом передбачається можливість звернутися до суду для його оскарження, однак попередньо варто отримати консультацію юриста, аби мати шанси на вдале вирішення питання.


Адвокат з розлучень

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит