Телефонуйте адвокату з розлучень:

Аліменти на дитину без розірвання шлюбу

За українським законодавством батьки мають забезпечувати дітей матеріально до досягнення ними 18 років (є певні винятки), і однією з форм такого забезпечення є аліменти. Це певна сума грошей, яку за судовим рішення чи добровільно сплачує батько чи матір неповнолітньої дитини.

Загальна інформація

Аліментні виплати покликані гарантувати фінансову участь кожного з батьків у житті дитини та створення для неї оптимальних умов. Таким чином закон закріплює обов’язок дорослих турбуватися про добробут сина чи доньки, а саме про:

  • житлові умови;
  • соціальне забезпечення;
  • належне харчування;
  • дозвілля;
  • творчий, спортивній розвиток;
  • здоров’я та реабілітацію у випадку хвороб;
  • інші аспекти, потрібні для благополуччя дитини.

Важливий нюанс – перелічені блага батьки мають надавати дітям незалежно від того, чи знаходяться чоловік з жінкою в офіційних шлюбних відносинах. Власником аліментних виплат є виключно дитина, а дорослий, що отримує їх під платника, лише діє в його інтересах. Основним при визначенні обов’язків та прав щодо виплати грошей на дитину є її походження, а ось статус відносин між батьками значення не має. Це означає, що питання призначення та використання аліментів вирішується незалежно від розірвання чи перебування чоловіка з жінкою в шлюбі.

Досудовий порядок врегулювання

Найменш витратним в плані фінансів та часу способом врегулювання аліментних відносин є укладення відповідного договору. Така можливість передбачена ст. 119 СКУ, при цьому документ має:

  • чітко визначати терміни виплати та розмір грошових надходжень;
  • не порушувати законодавчо встановлених прав дитини
  • укладатися в письмовій форми;
  • мати нотаріальне посвідчення.

Враховуючи встановлені на законодавчому рівні вимоги щодо мінімального розміру аліментів для дітей певного віку, батько й матір можуть самі вирішувати, якими будуть виплати.


Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів

Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години


Вартість

Витрати на укладення договору варіюються в залежності від його суми, адже законодавство визначає необхідність сплачувати 1% від неї. Але розмір мита не може бути меншим, аніж НМДГ, що встановлюється відповідно до підпункту «д» п.3 ст.3 Декрету Кабміну.

Судовий порядок врегулювання

Замислитися про стягнення аліментів в судовому порядку можна навіть у тому випадку, коли пара перебуває в шлюбі. Немає заборон чи обмежень щодо захисту прав дитини, якщо хтось з батьків недобросовісно виконує свої обов’язки або ухиляється від їхнього виконання зовсім. Потенційний отримувач може сам обрати, як вирішувати це питання, однак з метою зменшення поточних витрат та прискорення процесу варто подати заяву до суду.

Позовне провадження

Куди звертатися

Відповідно до норм чинного законодавства України, звертатися з заявою можна за місцем перебування чи проживання позивача, що дуже зручно, адже не завжди є можливість встановити, де знаходиться відповідач по справі. В документі, що подається до суду, потрібно вказати прохання про стягнення грошових виплат та підстави для їх призначення (підтвердити факт батьківства). Аналогічним чином подаються заяви щодо індексації та збільшення аліментів, визначення іншого способу їх сплати, стягнення пені за несвоєчасну сплату або несплату, а також щодо отримання додаткових коштів на дитину.

Перелік необхідних документів

Щоб почати розгляд справи, потрібно надати до суду:

  • заяву, що відповідає вимогам статті ЦПК по формі та змісту;
  • копію паспорта батька чи матері, що звертається за отриманням виплат;
  • копію свідоцтва про укладання шлюбу;
  • копію документа, який засвідчує народження спільних дітей з відповідачем.

Заявник має враховувати, що суддя може призначити фіксовану виплату чи певний відсоток від доходу відповідача, при цьому враховуються виключно офіційні джерела грошових надходжень. Збільшити або зменшити розмір аліментів можуть:

  • особливості стану здоров’я дитини, позивача чи платника;
  • рівень офіційних доходів;
  • наявність у жінки або чоловіка інших дітей, на яких сплачуються аліменти.

З огляду на те, що більшість відповідачів приховують справжні статки, доцільніше звертатися за виплатами у твердів грошовій сумі. Попередньо варто за допомогою юристів зібрати та належним чином оформити папери, що доводять невідповідність фактичного матеріального становища та офіційних доходів. Це можуть бути чеки за придбання коштовних речей, копії прибуткових договорів, документи на елітне житло тощо.

Вартість

Незважаючи від інстанції, куди подається звернення щодо призначення, змінення розміру, індексації аліментів або змін їх розміру, способу сплати чи отримання пені, позивачеві не потрібно сплачувати судовий збір.

Окремі особливості, пов’язані з реалізацією даного права

За наявності в когось з подружжя інших нащадків, які народжені в шлюбі чи ні, та неможливості через аліменти попередній сім’ї утримувати дітей від теперішніх відносин, інший може подати заяву до суду про стягнення аліментів. Після ухвали рішення вже сам платник може звернутися до суду з проханням зменшити розмір виплат, які були призначені на дітей від минулого шлюбу, адже тепер він має забезпечувати більшу кількість нащадків.


Адвокат з розлучень

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит