Телефонуйте адвокату з розлучень:

Хто з подружжя оплачує борги після розірвання шлюбу

Під час подружнього життя пара може набувати певне майно та отримувати гроші, зокрема завдяки зверненню до кредитних установ. При цьому отримувачем за договором може вказуватися хтось один. В частині 3 статті 61 СКУ вказано, що отримане майно або гроші ідентифікуються як спільна сумісна власність у тому разі, якщо угода була укладена в інтересах родини. Це означає рівність прав на них у чоловіка та жінки.

Водночас, в частині 4 статті 65 СКУ зазначається, що у випадку використання коштів або майна задля сімейного благополуччя обов’язки, передбачені документом, накладаються на обох партнерів. Таким чином, за повернення боргу відповідають і чоловік, і жінка.

В процесі врегулювання справ щодо сплати заборгованості колишніми подружжями українські суди регулюються постановою №11 Пленуму ВСУ від 27.12.2007 року. Там зазначається, що розподіл майнових прав відбувається з урахуванням:

  • наявної заборгованості пари;
  • особливостей правовідносин, що виникають під час виконання зобов’язань в інтересах родини.

З’ясування обставин передбачає вивчення кредитного договору. Цей документ відноситься до категорії цивільно-правових та фіксує умови надання позики. В ньому зазначаються права та обов’язки учасників угоди, а також їхня економічна відповідальність за здійснення операції кредитування.

Відповідно до ст. 1054 ЦКУ, в договорі мають вказуватися:

  • реквізити фінансової установи, яка виступає як кредитодавець;
  • дані про отримувача коштів (позичальника);
  • зобов’язання банку надати кредит у певному розмірі;
  • умови надання послуги кредитування (строк, проценти, призначення грошей тощо);
  • зобов’язання позичальника повернути основну суму з процентами.

Жінка або чоловік може підписувати документ без попередньої згоди іншого з подружжя, адже кредитування безпосередньо не стосується спільного майна пари. В результаті створюються зобов’язальні правовідносини, де одним із учасників виступає партнер, який вирішив вчинити правочин. Відсутність необхідності отримувати згоду чоловіка або жінки спричиняє ситуації, коли про наявність боргу та необхідність його сплати другий з подружжя дізнається вже під час розлучення.

Коли кошти має повертати хтось один з колишнього подружжя?

Існують випадки, коли фінансові зобов’язання покладаються виключно на того з пари, хто вказаний в кредитному договорі як отримувач коштів. Це відбувається, якщо:

  • потреба в поверненні боргу отримана у спадок;
  • кошти були використані на власні потреби чоловіка або жінки;
  • боржник не довів до відома другого з подружжя, що стає позичальником;
  • підписання кредитного договору відбулося до того, як шлюб буд укладений офіційно

Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів

Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години


Як розділяються боргові зобов’язання

Як розділяються боргові зобов’язання

Як розділяються боргові зобов’язання між подружжям?

Аби суддя призначив поділ боргу між колишніми членами родини, мають виконуватися наступні умови:

  • кошти, отримані відповідно до угоди з банком, пішли не на особисті бажання, а на потреби сім’ї;
  • мотивацією для укладення кредитного договору стало забезпечення благополуччя родини;
  • документ був підписаний до розлучення.

Рішення суду по таких справах

  1. В Постанові ВСУ від 14 вересня 2016 року у справі № 334/5907/14-ц (провадження № 6-539цс16) зазначено, що після розлучення колишні чоловік та дружина ділять між собою усе загальне майно (як наявне на момент суду, так і те, що перебуває у третіх осіб). До уваги обов'язково приймаються зобов’язання та правовідносини, спрямовані на забезпечення родинних інтересів, зокрема борги за кредитними договорами. Це означає, що у випадку, коли один з подружжя задля благополуччя сім’ї вчиняє правочин (виступає як позичальник), його зобов’язання стосуються і другого. Аби суд врахував такі борги в процесі поділу майна, потрібно підготувати та надати на розгляд докази їх наявності.
  2. У справі № 638/17330/16-ц (провадження № 61-43636св18) 2 квітня 2020 року була винесена Постанова ВСУ, де вказано, що у разі придбання житла в кредит подружжя отримають рівні права на нього, а також розділяють між собою фінансові зобов’язання перед банком. Під час розгляду справи суд визнав будинок, який чоловік та жінка купили за кредитні кошти, спільною сумісною власністю з рівними правами кожного. Через певний час до суду надійшла позовна заява від жінки щодо отримання від чоловіка частини коштів, які були сплачені нею за нерухомість відповідно до умов кредитного договору. Після вивчення документів вдалося встановити, що позивачка розрахувалася с банком самостійно, виконавши водночас власні зобов’язання та ті, які мав колишній партнер. З огляду на це, суд задовольнив позов та призначив відповідне відшкодування.

Адвокат з розлучень

Телефонуйте нам - ми відповимо на всі ваші питання

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

чи запишіться на консультацію

 Відправити запит